× بستن تبلیغات
خانه » گنجینه » نیاکان پاک » رام شدن اسب چموش

 

رام شدن اسب چموش

%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85-%d8%ad%d8%b3%d9%86-%d8%b9%d8%b3%da%af%d8%b1%db%8c1

رام شدن اسب چموش:

مرحوم شیخ طوسی، کلینی و بعضی دبگر از بزرگان، به نقل از شخصی به نام ابومحمّد هارون تلعکبری حکایت کنند:
روزی در شهر سامراء جلوی مغازه ابوعلیّ، محمّد بن همام نشسته و مشغول صحبت بودیم، پیرمردی عبور کرد، صاحب مغازه به من گفت: آیا او را شناختی؟
گفتم: خیر، او را نمی شناسم.
گفت: او معروف به شاکری است، که خدمتکار حضرت ابومحمّد، امام حسن عسکری علیه السلام می باشد، دوست داری تا داستانی از آن حضرت را برایت بازگو کند؟
گفتم: بلی.
پس آن شخص را صدا کرد، وقتی آمد به او گفت: سرگذشت و خاطره ای از حضرت ابومحمّد علیه السلام برای ما تعریف کن.
شاکری گفت: در بین سادات علوی و بنی هاشم شخصی بزرگوارتر و نیکوکارتر به مثل آن حضرت ندیدم؛ در هفته، روزهای دوشنبه و پنج شنبه به دارالخلافه متوکّل عبّاسی احضار می گردید.
و معمولاً در همین روزها، مردم بسیاری از شهرهای مختلف جهت دیدار خلیفه عبّاسی می آمدند و خیابان و کوچه های اطراف در اثر إزدحام جمعیّت و سر و صدای اسبان و قاطرها و دیگر حیوانات، جائی برای آسایش و رفت و آمد نبود.
وقتی حضرت ابومحمّد، امام حسن عسکری علیه السلام نزدیک جمعیّت انبوه می رسید، تمام سر و صداها خاموش و نیز حیوانات ساکت و آرام می شدند و بی اختیار برای حضرت راه می گشودند و امام علیه السلام به راحتی عبور می نمود.
روزی پس از آن که حضرت از قصر خلیفه عبّاسی بیرون آمد، به اتّفاق یک دیگر، به سمت محلّ فروش حیوانات رفتیم، در آن جا داد و فریاد مردم بسیار بود، همین که نزدیک آن محلّ رسیدیم، همه افراد ساکت و نیز حیوانات هم آرام شدند.
سپس امام علیه السلام کنار یکی از دلاّلان نشست و درخواست خرید اسب یا استری را نمود، به دنباله تقاضای حضرت، یک اسب چموشی را آوردند که کسی جرأت نزدیک شدن به آن اسب را نداشت.
امام علیه السلام آن را به قیمت مناسبی خریداری نمود و به من فرمود: أی شاکری! این اسب را زین کن تا سوار شویم.
و من طبق دستور حضرت، نزدیک رفتم و افسارش را گرفتم، با اشاره حضرت، آن اسب چموش بسیار آرام و رام گردید و به راحتی و بدون هیچ مشکلی آن را زین کردم.
دلاّل چون چنین دید، از معامله پشیمان شد و جلو آمد و گفت: این اسب فروشی نیست.
حضرت موافقت نمود و فرمود: مانعی ندارد؛ و سپس آن اسب را تحویل صاحبش داد.
هنگامی که برگشتیم و مقداری راه آمدیم، متوجّه شدیم که دلاّل دنبال ما می آید و چون به ما رسید گفت: صاحب اسب پشیمان شده است و اسب را به شما می فروشد.
حضرت دو مرتبه به محلّ بازگشت و آن را خرید و من – در حالتی که هیچکس جرأت نزدیک و سوار شدن بر آن اسب را نداشت – آن را زین کردم؛ و بعد از آن، حضرت جلو آمد و دستی بر سر و گردن اسب کشید و گوش راستش را گرفت و چیزی در گوشش گفت و سپس سخنی هم در گوش چپ آن گفت و حیوان بسیار آرام گردید که به راحتی تسلیم آن حضرت شد و همه از مشاهده چنین صحنه ای در تعجّب و حیرت قرار گرفتند.

** اصول کافی: ج ۱، ص ۵۰۷، ح ۴، غیبت شیخ طوسی: ص ۱۲۹، مجموعه نفیسه: ص ۲۳۷، مدینهالمعاجز: ج ۷، ص ۵۷۸، ح ۲۵۷۲، بحارالأنوار: ج ۵۰، ص ۲۵۱، ح ۶٫***

* پست های مرتبط:

 • شیعه چه می گوید؟؟؟شیعه چه می گوید؟؟؟ (0)
  شيعه چه مي‏گويد؟  شيعه مي‏گويد قائم موعود عليه‏السلام بر حسب مدارک قطعيه (چون مدارک آتيه که آنها جمعا بلاشک موجب علم و قطع هر مسلمان منصف بي‏غرضي مي‏گردد) شخص حجة (م ح م د) بن الحسن  […]
 • داستان های آموزنده (1)
  داستان های آموزنده در جواب کسانی که می گویند چرا خدا را نمی بینند؟ داستان اثبات وجود خدا مردی برای اصلاح سر و صورتش به آرایشگاه رفت و در بین راه گفت گوی جالبی بین آنها صورت گرفت. آنها […]
 • شهید عباس بابایی….شهید عباس بابایی…. (1)
  بسم الله الرحمن الرحیم ... بله سربازم... در قرار گاه امام حسین(علیه السلام) در هویزه بودیم . روزی یکی از ناخداهای نیروی دریایی به قرارگاه آمده بود. شهید بابایی با لباس بسیجی و سر تراشیده […]
 • مردان علم در میدان عملمردان علم در میدان عمل (3)
    { ملا محسن فیض کاشانی} 1-نقل شده است:درزمان شاه عباس ازطرف یکی از کشورهای خارجی شخصی آمده ونامه پادشاه آن جارا برای شاه عباس آورد که نوشته بود:دستور بدهید علمای مذهب شما بافرستاده […]
 • امام هادی علیه السلامامام هادی علیه السلام (0)
  پرتوى از سيره و سيماى امام على النّقى(عليه السلام) حضرت امام على النّقى، ملقّب به هادى، فرزند امام جواد(عليه السلام) در 15 ذىحجّه سال 212 هجرى در مدينه به دنيا آمد. نام مادر بزرگوارش، […]
tell

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

500